نکات کابردی و کلیدی آب مقطر

آب مقطر

نکات کابردی و کلیدی آب مقطر

آب مقطر را همه ما خوب میشناسیم ولی آیا نکات کاربردی آب مقطر را میدانیم؟

ما قصد داریم در این مقاله  کاربردهای واقعی آب مقطر را به شما معرفی کنیم.

 آب، در اشکال مختلف آن، به عنوان مترادف زندگی شناخته شده است.

آب مقطر یک نوع آب است که با استفاده از یک فرآیند ویژه به نام تقطیر تولید می شود. به توضیح ساده تر، این روشی است که H20 خالص با از بین بردن ناخالصی ها مانند فلزات و مواد معدنی تولید می شود.

همانطور که آب معمولی جوش می آید، شکل خالص آن به بخار تبدیل می شود که سپس برای تولید آب مقطر جذب و خنک می شود.اما بقایای فرآیند ناخالصی ها هستند. اگرچه این روش معمول است، اما هنگامی که برخی ترکیبات آلی موجود در آب دارای نقاط جوشی پایین تر ازآب خالص هستند، مشکلی ایجاد می شود که شامل ترکیبات شیمیایی فرار، آفت کش ها و علف کش ها است. در این مورد، ناخالصی ها را قبل از جوشاندن آب می گیرند. به همین دلیل باید از تکنیک های مختلف تقطیر از جمله فرایند اسمز معکوس استفاده کرد.

برخی از مزایای انتخاب آب مقطر عبارتند از:

 1. کمک به اجتناب از بیماری های ناشی از آب:

آلودگی نیتروژن در آب شیرین به عنوان یک عامل مهم در نقص زایمان کودک مانند اندام های دست و پا در نظر گرفته می شود. آب شهری نیز اغلب حاوی باریم است که به مشکلات قلب کمک می کند. همچنین به فشار خون بالا متصل شده است. محتوای دیگر آب آشامیدنی – مس – ممکن است باعث بیماری آلزایمر شود.. هنگامی که شما نمی توانید آب شیر مصرف کنید، آب مقطر یک راه حل خوب است زیرا به هیچ گونه بیماری نمی انجامد.

 1. تقطیر یک روش پاک کننده طبیعی است:

چرخه هیدرولوژیکی آب مسئول چگونگی توزیع و استفاده مجدد آب در اطراف زمین است. تقطیر یک روش تصفیه است که بسیار شبیه چرخه آب است. این فرآیند ابتدا آب را جوش داده و آن را بخار می دهد تا مواد معدنی و مواد شیمیایی ناخواسته را پشت سر بگذارد. بخار آنها را به صورت مایع تبدیل می کند با استفاده از تراکم و یا با روش اسمز معکوس هرگونه ناخالصی موجود درآب تا صفر کاهش می یابد.

 1. آب در شکل خالص آن جمع آوری می شود:

آب مقطر بیشتر در صنایع و آزمایشگاه ها استفاده می شود. همچنین دارای هیچگونه عطر و طعمی نیست.

 1. آلاینده ها به طور ایمن از بین می روند:

فلوراید، یک ماده شیمیایی است که معمولا در استخر شنا استفاده می شود، برای آب شیرین نیز استفاده می شود. شهرداری ها معمولا این روش را برای تصفیه آب قبل از ارسال آنها به خانه ها استفاده می کنند. بنابراین، آب شیر می تواند در هنگام مصرف به بدن شما آسیب برساند. از سوی دیگر، آب مقطر حاوی چنین مواد شیمیایی، فلزات سنگین، آفت کش ها یا آلاینده های رادیواکتیو نیست.

 1. دفع مواد مضر بدن:

آب مقطر می تواند سموم مضر بدن شما را حذف کند.

 1. شما بیشتر مواد معدنی مورد نیاز را از مواد غذایی دریافت می کنید.

مقادیر منظم مواد معدنی که بدن شما نیاز دارد از مواد غذایی که می خورید تامین میشود. با وجود اینکه آب مقطر نمیتواند مواد معدنی به بدن شما برساند ولی می توان آنها را با سایر منابع جایگزین کرد. به این ترتیب، می توانید از تاثیر مضر ناخالصی ها در دیگر اشکال آب جلوگیری کنید، اما همچنین از رژیم غذایی متعادل و سلامت خوب برخوردار شوید.

 1. آب مقطر گزینه بهتر در مقایسه با آب معدنی.

آب معدنی می تواند آرسنیک، فتالات، کولیوم و غیره داشته باشد که برای سلامتی شما مضر است. در حقیقت، ممکن است حاوی ناخالصی هایی مشابه آب شیرباشد.

کاربردهای آب مقطر:

آب مقطر در بخش صنایع بسیار کاربرد دارد چرا که به دلیل عدم وجود ناخالصی در آب مقطر خطر رسوب املاح بر روی قطعات و ماشین آلات و ابزار وجود ندارد

 • شست شوی دستگاه لیزری
 • استفاده در چیلرها
 • آب نما
 • آکواریوم
 • دستگاه اکسیژن
 • صنعت دارو سازی
 • دندانپزشکی
 • مصارف صنعتی
 • مصارف آزمایشگاهی
 • مصارف پزشکی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و شناخت ویژگی های آب مقطر روی این لینک کلیک کنید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *